niedziela, 6 stycznia 2019

„Mind mapping z komputerem” – P. Wimmer


Coraz częściej usłyszeć można o tajemniczym „mind mappingu”, czyli po prostu mapowaniu myśli. Trzeba przyznać, że dziwnie brzmiący termin ma w swoim założeniu wspomóc naszą pracę, organizację zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zachwalana technika jest niczym innym, jak tworzeniem graficznych notatek. Gdzie podziało się zatem wypisywanie od myślników, punktowaniu czy tworzeniu algorytmów? Otóż stworzono - wydawać by się mogło - rewolucyjne, jakże graficzne techniki wspomagające nasze działania. Jak wygląda to naprawdę?

Wystarczy nam darmowy program online XMind, który wykorzystano w poradniku. W sposób niesamowicie przejrzysty i kolorowy pokierowano czytelnikiem, by stworzył własne mapy myśli zarówno dotyczące planowania wakacji, czasu wolnego, nowego problemu w pracy, czy choćby organizacji przyjęcia, a nawet podsumowaniu znajomości z Panem X. I choć początkowo może się wydawać to strasznie trudne i zupełnie niepotrzebne, bo przecież znacznie prościej wypunktować na kartce wszystkie założenia, program tak naprawdę ułatwia nam spojrzenie na każdy problem, na każdą naszą decyzję w sposób przejrzysty, kolorowy i łatwy do przemyślenia. A samo stworzenie owej mapy myśli zajmuje tak naprawdę parę minut. Dodatkowo, poza użyciem XMind, poznajemy również XMind Pro, iMindMap oraz MindMup. Do stworzonego projektu możemy dodawać komentarze, rozszerzać o kolejne założenia, wiadomości, czy też drukowanie lub publikowanie stworzonych map.

Podsumowując: W swojej pracy zawodowej często korzystam z algorytmów i innych wypunktowanych notatek. Poznając mapowanie myśli, początkowo – przyznaję – nie mogłam się w tym wszystkim odnaleźć. Teraz, po wielu próbach stworzenia tego, czego oczekiwałam, nie wyobrażam sobie życia bez wykorzystania XMind, na którym pracuje najczęściej. Dotąd moje notatki były bardzo kolorowe, używałam wielu zakreślaczy do odznaczenia spraw priorytetowych. Tworząc mapę myśli dotyczącą danego zagadnienia, po prostu grupuję dane, rozwijam, a wszystko nadal pozostaje czytelne i kolorowe. Dlatego polecam wprowadzenie w swoje życie mind mappingu. A książka Pawła Wimmera tak naprawdę krok po kroku wprowadza nas w tajniki tworzenia map myśli. Czy jest przydatna? Zdecydowanie. Zwłaszcza dla osób, które dopiero chcą spróbować zmierzyć się z licznymi na naszym rynku aplikacjami.

Ocena końcowa: 7/10.



Tytuł: Mind mapping z komputerem. Uporządkuj swoje myśli

Autor: Paweł Wimmer

Wydawca: Wydawnictwo Helion

Premiera: 2018-11-21

Ilość stron: 232


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz